ثبت شرکت ایلیا

تبدیل شرکت سهامی خاص به عام چگونه انجام می‌شود؟

۲۸ خرداد ۱۳۹۶
امتیاز دهید.

برای تبدیل شرکت سهامی خاص به عام این مقاله وبسایت رسمی ثبت شرکت ایلیا را مطالعه فرمایید.

شرکت سهامی خاص ممکن است در صورت تمایل و خواست صاحبان سهام، به شرکت سهامی عام تبدل شود.

در این صورت طبق ماده ۲۷۸ اصلاحی رعایت چهار اصل ضروری است:

  1. موضوع تبدیل شرکت باید به تصویب مجمع عمومی فوق العاده برسد.
  2. سرمایه شرکت به مبلغ پانصد هزار تومان رسیده باشد. یا این که تصمیم گرفته شود که از طریق پذیره نویسی سرمایه افزایش یابد.
  3. دو سال تمام از تاریخ ثبت شرکت گذشته و دو ترازنامه آن به تصویب مجمع عمومی رسیده باشد.
  4. اساسنامه شرکت براساس شرکت سهامی عام تنظیم یا اصلاح شود.

در این صورت شرکت سهامی خاص باید ظرف یکماه از تاریخ تصویب مجمع عمومی صورتجلسه مجمع را به ضمیمه اساسنامه و دو ترازنامه و حساب سود و زیان که به تأیید حسابدار رسمی رسیده باشد و در صورت دارائی شرکت اعم از منقول و غیر منقول و تقویم آن که مورد تأیید کارشناس رسمی وزارت دادگستری باشد ضمن اعلامیه‌ای به مرجع ثبت شرکت ها تسلیم نماید.

مسلم است اعلامیه مذکور مطابق قانون باید حاوی تمام نکات و مزایای شرکت از قبیل نام و موضوع و سرمایه و دیون و تعهدات باشد و به تصویب و امضای صاحبان سهام رسیده باشد.

در صورتی که افزایش سرمایه بعمل آمده باشد مرجع ثبت شرکت ها مراتب را در روزنامه کثیرالانتشاری که آگهی‌های شرکت در آن درج می‌شود و حداقل در یک روزنامه کثیرالانتشار دیگر آگهی می‌نماید.

هر وقت شرکت در نظر داشته باشد افزایش سرمایه خود را از طریق پذیره‌نویسی و شرکت مردم در خرید سهام افزایش دهد و به این مناسبت قصد صدور اعلامیه پذیره نویسی داشته باشد، مجمع ثبت شرکت ها پس از رسیدگی به اعلامیه اجازه انتشار آن را می‌دهد. در این صورت مانند پذیره نویسی شرکت های سهامی عام، اعلامیه آن انتشار و اشخاص با مراجعه به بانک مربوطه نسبت به خرید سهام اقدام می‌نمایند.

تنها تفاوتی که با تعهد اشخاص در موقع تقاضای ثبت شرکت سهامی عام دارد این است که باید قیمت اسمی سهام نقداً پرداخت شود.

در چنین موردی پس از رسیدگی هیئت مدیره و اعلام به ثبت شرکت ها به شرح بالا و نشر آگهی از طرف اداره ثبت، شرکت سهامی خاص به شرکت سهامی عام تبدیل می‌شود.

Facebook
Twitter
WhatsApp
LinkedIn
Telegram
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه‌ها
مطالب مرتبط