مقاله‌های آموزشی در مورد ثبت شرکت، ثبت برند و سایر مسائل ثبتی، حقوقی و مالیاتی شرکت ها


ثبت شرکت خارجی و قوانین مربوط به آن

تصدیق در ثبت شرکت خارجی ثبت شرکت خارجی هر زمان که انجام گرفت باید تصدیقی مشعربه ثبت آن به امضا مدیر کل ثبت اسناد داده شود. تصدیق مزبور شامل نکات مهم اظهارنامه خواهد بود و در آن نام شرکت، نوع آن از سهام و ضمانتی و غیره، مرکز اصلی و تابعیت آن، مقدار سرمایه در زمان

تادیه وجه برات به وسیله شخص ثالث چگونه انجام می‌شود؟

تادیه وجه برات به وسیله شخص ثالث به این شکل می‌باشد که اگر براتی که بخاطر عدم پرداخت اعتراض می‌شود، هر شخص ثالثی می‌تواند از طرف دارنده برات و یا یکی از ظهرنویس‌ها وجه آن را کارسازی نماید، در اینصورت پرداخت از طرف شخص ثالث در اعتراض‌نامه قید و نامبرده دارای تمام حقوق مربوط به

مدیران تصفیه در تمام شرکتهای تجارتی چه وظایفی دارند؟

مدیران تصفیه در تمام شرکتهای تجارتی وظایفی دارند که عبارت است از: خاتمه دادن به کارهای جاری، اجرای تعهدات، وصول مطالبات و جواب‌گویی دعاوی، تنظیم بیلان و تقسیم دارایی شرکت.

تعقیب جزائی چک شامل چه قوانینی می‌شود؟

تعقیب جزائی چک تعقیب جزائی چک زمانی انجام می‌شود که کسی چک بلامحل صادر کند یا قسمتی از چک او بلامحل باشد و یا دستور عدم پرداخت به بانک محال علیه داده باشد و یا اینکه چک را به نحوی تنظیم کند که بانک به علت عدم مطابقت امضا قلم خوردگی و غیره از پرداخت

سود شرکت مختلط غیرسهامی چه قوانینی را شامل می‌شود؟

سود شرکت مختلط غیرسهامی براساس قرارداد شرکا تقسیم می‌شود و در صورتی‌که قراردادی میان شرکا منعقد نشده باشد قاعده براساس تقسیم سود شرکت مختلط غیرسهامی به نسبت سهم‌الشرکه است و میان شرکای ضامن و مسئولیت محدود تفاوتی وجود ندارد.

انحلال شرکت تضامنی به چه دلیل است و چه آثاری دارد؟

انحلال شرکت تضامنی با ارائه مدارک مقرر در اداره ثبت شرکت ها به ثبت می‌رسد. مواردی که باعث انحلال شرکت تضامنی می‌شوند متعدد است به‌عنوان مثال: اگر شرکت برای مقصود خاصی تشکیل شده و انجام آن غیرممکن شده باشد یا اگر شکست ورشکست شده باشد و.... .

قراردادهای تجارتی چه نقشی در امور شرکت دارند؟

قراردادهای تجارتی عبارتند از رونق و گسترش تجارت و مراحل مختلفی که پیش می‌آید و این گسترش باعث ایجاد راه‌هایی برای بازرگانان می‌شود که در اثر کثرت دفعات عمل، جاری و معمول گردیده و تجار ناچار به تبعیت از آن شده‌اند. در بیشتر کشورها نسبت به قراردادهای تجارتی جنبه‌ی قانونی داده شده و در قوانین مختلف

تاریخچه حقوق تجارت ایران

قبل از مشروطیت احکام شرعی نسبت به تمام معاملات و امور حاکم بوده و چنانچه در امر تجارت آداب و رسوم مخصوصی رعایت می‌شده و یا در اختلاف و حل و عقد امور تجارتی به مجمعی از تجار مراجعه می‌شده، همیشه قوانین شرعی که همان قانون مدنی عمومی بوده رعایت می‌شده است. بعد از دوران مشروطیت اولین مرتبه حقوق تجارت ایران در تاریخ ۲۵ دلو ۱۳۰۳ و ۱۲ فروردین و ۱۲ خرداد ۱۳۰۴ مشتمل بر ۳۸۷ ماده تصویب و ...

عضویت در تعاونی چه شرایطی دارد؟

عضویت در تعاونی مخصوص اشخاص حقیقی می‌باشد و اعضای تعاونی شرایط خاص مطابق با قوانین کشور را باید داشته باشند همچنین مسئولیت‌های مالی اعضا در شرکتهای تعاونی، محدود به میزان سهم آنان می‌باشد.

انواع شرکتهای تعاونی را توضیح دهید؟

انواع شرکتهای تعاونی در قانون بخش تعاونی جمهوری اسلامی ایران که این قانون در سال ۱۳۷۰ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید، به دو نوع تقسیم می‌شوند که عبارتند از: تعاونی‌های تولید و تعاونی‌های توزیع.

نام شرکت با مسئولیت محدود باید دارای چه ویژگی‌هایی باشد؟

در انتخاب نام شرکت با مسئولیت محدود باید به ماده ۹۵ قانون تجارت توجه داشت که مقرر می‌دارد: “اسم شرکت نباید متضمن اسم هیچ یک از شرکا باشد” و مانند اسم شرکتهای سهامی باید نامی غیر از نام شرکاء داشته باشد و حتی نباید به نحوی باشد که اشخاص خارج، اعتبار شرکت را منوط به

ثبت شرکتهای داخلی چرا دارای اهمیت می‌باشد؟

نون تجارت مراجعه برای ثبت شرکت های داخلی را در طی اولین ماه تشکیل به قدری اهمیت داده که عدم اقدام به آن باعث انحلال شرکت خواهد بود و طبق ماده ۱۹۸ بعد از گذشتن یک ماه و عدم مراجعه به اداره ثبت شرکتها، هر ذینفع می‌تواند به دادگاه مراجعه کند و ابطال عملیاتی که بعد از یک ماه اول صورت گرفته است را تقاضا نماید، بدون این که شرکت بتواند از این بطلان به نفع خود استفاده کند.

سهام بی نام چیست و دارای چه ویژگی‌هایی می‌باشد؟

سهام بی نام ورقه‌ای است که اسم دارنده آن در ورقه و یا در دفاتر شرکت ثبت نشده باشد و مالکیت آن با در دست داشتن ورقه سهام محرز می‌شود. از لحاظ سرعت در نقل و انتقال سهام و تسهیل در تجارت آن، سهام بی‌نام بهتر از سهام با نام است.

شرکت سهامی خاص چیست و قانون تجارت چگونه آن را تعریف می‌کند؟

شرکت سهامی خاص “Privately joint stock company” شرکتی است که تمام سرمایه آن توسط مؤسسین تأمین گردیده است. چون تشکیل شرکتهای سهامی عام با تشریفات قانونی آن طولانی است، مواد اصلاحی قانون تجارت برای امور ساده‌تری که طبعاً شرکاء کمتری دارد یک نوع شرکت سهامی مقرر داشته که بشرح فوق شرکت سهامی خاص نامیده می‌شود.

تصفیه امور شرکتها

آثار حقوقی شرکت بعد از انحلال سریعاً از بین نمی‌رود و برای فاصله بین زمان انحلال و از بین رفتن شخصیت حقوقی شرکت قانون مقرراتی را وضع نموده است که باید رعایت شود.

راهنمای انتخاب اسم شرکت

انتخاب اسم برای شرکت جزء اولین و مهمترین مراحل ثبت شرکت می‌باشد. برای به حداقل رساندن شباهت‌ها، نام یک شرکت باید حداقل از سه کلمه‌ی خاص یا به اصطلاح "سه سیلابی" تشکیل شده باشد و ترکیب مشابه آن‌ در اسم سایر شرکت‌های ثبت شده وجود نداشته باشد.

حقوق تجارت چیست؟

حقوق تجارت جزء حقوق خصوصی داخلی است، زیرا روابط افراد کشور را در امر تجارت و همچنین مناسبات تجار را در قبال یکدیگر تعیین می‌نماید. اغلب ضمن حقوق تجارت، مباحثی راجع‌ به انواع دیگر از حقوق، هم وجود دارد. مانند قوانینی که به موجب آن مجازات متخلفین از امر بخصوص، و یا مرتکبین موضوعی را معین نموده است که جزء حقوق جزائی است و یا قوانین گمرگی و غیره که جزء قوانین مالیاتی است و یا قراردادهایی که در امر ...

شرکت مختلط چه شرکتی است و انواع آن چیست؟

شرکت مختلط از ترکیب شدن شرکت سرمایه‌ای و شرکت تضامنی به وجود می‌آید و دارای یک یا چند شریک ضامن و یک یا چند شریک با مسئولیت محدود می‌باشد.

 بطلان شرکت یا بطلان عملیات شرکت چه قوانینی دارد؟

 بطلان شرکت یا بطلان عملیات شرکت ممکن است در اثر اقدام به عملیات و یا عدم رعایت مقررات قانونی شرکت سهامی به وجود آید. اگر هیئت مدیره متوجه مطلب باشد و اگر عملیات خلاف قانونی مربوط به اقدام خودشان بود ممکن است آن را باطل و اگر مربوط به اساس شرکت است باید مجمع عمومی

ارکان شرکت تعاونی را توضیح دهید؟

ارکان شرکت تعاونی برای اداره امور خود، مجمع عمومی، هیأت مدیره و بازرس می‌باشد. مجمع عمومی بالاترین مرجع اتخاذ تصمیم است. هیأت مدیره که اداره امور تعاونی را برعهده دارد و بازرس که توسط مجمع عمومی برای مدت دو سال انتخاب می‌شود.

موضوع شرکت و نکات مهم آن

موضوع شرکت چیزی است که شرکت برای آن تأسیس شده است. مثلاً شرکتی که برای خرید و فروش چرم یا استخراج مس تشکیل شده عمل «خرید و فروش چرم» و یا «استخراج مس» موضوع آن شرکت است.

شرکت مختلط غیر سهامی در قانون تجارت ایران چه تعریفی دارد؟

شرکت مختلط غیر سهامی برای امور تجارتی در تحت نام مخصوص بین یک یا چند نفر شریک ضامن و یک یا چند نفر شریک با مسئولیت محدود بدون انتشار سهام تشکیل می‌شود.

قیمت سهام چیست و به چند دسته تقسیم می‌شود؟

هر سهم معمولا دارای دو نوع ارزش جداگانه (ارزش اسمی و اززش تجارتی) می‌باشد که در مجموع به آن قیمت سهام یا ارزش سهام می‌گوییم.

ثبت شرکتها در قانون تجارت ایران دارای چه اهمیتی می‌باشد؟

با توجه به اهمیت شرکتهای تجاری از جمله داشتن شخصیت حقوقی، دولت باید حداقل در روند ثبت شرکتها نظارت نماید تا شرکتهای ثبت شده وسیله‌ای برای سوء‌استفاده نباشد.بنابراین به وجود آوردن یک شخصیت حقوقی که همانند شخصی عاقل و بالغ می‌تواند معاملات و کارهای مهم تجاری انجام دهد و حتی دارای حقوق و تکالیفی باشد، چگونه بدون نظارت مقامی که جامعه به وسیله وضع قانون تعیین کرده است امکان‌پذیر خواهد بود؟

تفاوت منطقه آزاد تجاری و منطقه ویژه اقتصادی

در ایران دو نوع منطقه‌‌ خاص برای انجام فعالیت‌های اقتصادی با امتیازهای منحصر به فرد وجود دارد. نوع اول منطقه آزاد تجاری و نوع دوم منطقه ویژه اقتصادی است، اما گاه افکار عمومی و حتی سرمایه‌گذاران تعاریف و تفاوت‌های این دو منطقه را بدرستی نمی‌دانند؛ در حالی که قوانین و مقررات این مناطق با یکدیگر متفاوت است.

مالیات بر ارزش افزوده و جایگاه آن در نظام اقتصادی کشور

 بطور کلی مالیات‌ها به روش مستقیم و غیرمستقیم از درآمد، مصرف و ثروت گرفته می‌شوند. مالیات بر ارزش افزوده از انواع مالیات غیر مستقیم است که بر مصرف وضع می‌شود و در زنجیره واردات، تولید و توزیع براساس درصدی از ارزش افزوده بر روی قیمت کالاها از هر فعال اقتصادی به فعال بعدی منتقل شده و در نهایت توسط مصرف‌کننده نهایی پرداخت می‌شود.

دفاتر تجاری چه اهمیتی دارند و به چند دسته تقسیم می‌شوند؟

با توجه به اینکه تجارت، معاملات بزرگ و کوچکی است که همیشه تاجر انجام می‌دهد. بنابراین برای تاجر همیشه ضروری است که قیمت خرید اجناس خود را بداند تا در موقع فروش منافع خود را در نظر بگیرد و چون معاملات چه در موقع خرید و چه در موقع فروش ممکن است قسمتی نسیه باشد و یا مقداری از اجناس تحویل گرفته نشده باشد، قطعاً هر تاجری نیازمند یادداشت اعمال خودش است و این موضوع امر تازه‌ای نیست بلکه ...

ورشکستگی مسئولین برات

در مورد ورشکستگی مسئولین برات هرگاه چند نفر از مسئولین برات ورشکست شوند براساس ماده ۲۵۱ قانون تجارت مقرراتی وضع نموده که باید در دو قسمت بطور کامل توضیح داده شود.

اسناد تجارتی چه تعریفی در قانون تجارت ایران دارند؟

اسناد تجارتی به طور مطلق عبارت از تمامی اسنادی هستند که بین تجار در داد و ستد روزانه رد و بدل می‌شوند. انواع آن‌ها متفاوت و بسته به وضعیت و نوع کار تجار زیاد یا کم است. اما در اصطلاح حقوق تجارت اسناد تجارتی عبارت از اسنادی است که قانون تجارت از آن‌ها نام برده

شرکت تعاونی در قانون تجارت ایران چه تعریفی دارد؟

شرکت تعاونی نوعی از شرکتهای تجارتی می‌باشد که سرمایه و ضمانت شرکا در آن تاثیری ندارد بلکه تعداد شرکا و کثرت آن‌ها موثر است. بنابراین اشخاص برای بهبود وضع اقتصادی خود و تامین نیازهای خود این شرکت را تشکیل می‌دهند.

شرکت های خارجی در قانون تجارت ایران چه تعریفی دارند؟

شرکت های خارجی برای ثبت شعبه‌های خود به رسیدگی در امور نیاز دارند زیرا این درست نیست که شرکت های داخلی به طور کامل تحت نظم و قاعده باشند ولی شرکت های خارجی بدون رعایت تشریفات هر نوع عملی که بخواهند به نام شرکت مقیم خارج انجام دهند. به این دلیل در کشورهای متمدن، شعبه

اسناد در وجه حامل چیست و مقررات مربوط به آن چگونه است؟

اسناد در وجه حامل به اسنادی گفته می‌شود که دارنده‌ی آن محق در وصول وجه آن است و نقل و انتقالات آن به وسیله‌ی قبض و اقباض انجام می‌شود. براساس ماده  ۳۵ قانون مدنی: تصرف به عنوان مالکیت است به این دلیل دارنده‌ی آن مالک شناخته می‌شود، مگر خلاف آن ثابت شود. مانند: سهام بی‌

سفته در قانون تجارت ایران چه تعریفی دارد؟

براساس ماده ۳۰۷ قانون تجارت: سفته در قانون تجارت سندی است که به موجب آن امضاءکننده تعهد می‌کند مبلغی در زمان معین یا عندالمطالبه در وجه حامل یا شخص مشخص و یا به حواله کرد آن شخص کارسازی نماید.

تشکیل شرکت با مسئولیت محدود تابع چه قوانینی می‌باشد؟

در شرکت با مسئولیت محدود اهمیت تنظیم شرکتنامه کاملا مشخص است و اگر شرکتی دارای شرکتنامه نباشد اساس آن شکل نگرفته و عقد آن بسته نشده و به همین خاطر بدون شرکتنامه، تشکیل شرکت باطل خواهد شد.

برات رجوعی چه قوانینی را شامل می‌شود؟

دارنده براتی که به علت عدم تأدیه مبادرت به اعتراض نموده می‌تواند بجای شکایت به دادگاه به‌ عهده هریک از مسئولین برات اعم از دهنده آن یا ظهرنویس‌ها که بخواهد، برات صادر نماید این برات را برات رجوعی نامند.

مسئولیت تضامنی برات چیست؟

مسئولیت تضامنی برای براتگیر با قبولی برات نزد دارنده‌ی برات تثبیت می‌شود و تا زمانی‌که برات را امضا نکرده باشد هیچ‌گونه مسئولیتی نخواهد داشت هرچند اگر دهنده‌ی برات محل برات را نزد وی تأمین نموده باشد همچنین برات‌ دهنده، کسی که برات را قبول کرده و ظهرنویس‌ها در مقابل دارنده برات مسئولیت تضامنی دارند.

نتیجه تخلف از مقررات دفاتر قانونی

اگر تاجری از تهیه دفاتر قانونی چهارگانه (دفتر روزنامه، دفتر کل، دفتر دارائی، دفتر کپیه) خودداری کند و یا این که به مهر و پلمپ اداره کل ثبت نرساند و یا از ثبت معاملات تجاری خود در دفاتر قانونی خودداری نماید، علاوه بر جریمه نقدی مجازات‌های دیگری هم برای او در نظر گرفته می‌شود.

مجمع عمومی شرکت با مسئولیت محدود یا رای شرکا چیست؟

قانون تجارت در ماده ۱۰۷ درباره مجمع عمومی شرکت با مسئولیت محدود مقرر داشته: هریک از شرکا به نسبت سهمی که در شرکت دارد دارای رای خواهد بود مگر اینکه اساسنامه ترتیب دیگری مقرر داشته باشد بنابراین مانند شرکت سهامی تشریفات انعقاد مجمع و اینکه دعوت باید به چه کیفیت به عمل آید تا آثار

سهام با نام چیست و دارای چه ویژگی‌هایی می‌باشد؟

در شرکتهای سهامی، سرمایه ممکن است به صورت سهام با نام عرضه شود. در این صورت دارنده سهم معلوم و مشخص است و در محل شرکت دفتری وجود دارد که شماره ردیف سهام و نام دارنده در آن ذکر شده و صاحبان سهام از روی شماره ردیف هر سهم مشخص می‌شوند.

شرکا در شرکت تضامنی چه نقشی دارند؟

شخصیت شرکا در شرکت تضامنی اهمیت زیادی دارد بنابراین قانون، مقررات خاصی برای آن‌ها وضع نموده که در مقابل طلبکاران و در مقابل یکدیگر دارای مسئولیت باشند، زیرا عملی که یکی از شرکا در شرکت تضامنی انجام می‌دهند ممکن است ضرر آن متوجه شرکای دیگر شود.

شعبه شرکت خارجی و تغییرات مربوط به آن چگونه است؟

شعبه شرکت خارجی شعبه شرکت خارجی باید به ثبت برسد، یعنی هرگاه شرکت های خارجی دارای شعبه‌ای باشند باید نسبت به ثبت آن اقدام نمود. اگر تقاضای ثبت شعبه شرکت خارجی ضمن تقاضای ثبت اصلی باشد باید با تعیین محل شعبه و معرفی مدیر آن یا کسی که حق امضا در شعبه دارد، در زیر

تقسیم سود و زیان در شرکت با مسئولیت محدود به چه صورت انجام می‌شود؟

تقسیم سود و زیان در شرکت با مسئولیت محدود به این صورت است که اگر شرکت سود داشته باشد، تقسیم سود به تناسب سرمایه خواهد بود و مجمع عمومی پس از وضع سرمایه احتیاطی بقیه را به تناسب سهم بین شرکا تقسیم خواهد نمود. وضع سرمایه احتیاطی مانند شرکت سهامی خاص به اندازه عشر سرمایه

نقل و انتقال سهام یا سهم الشرکه

نقل و انتقال سرمایه در تمام شرکت‌ها امکانپذیر است. هر یک از شرکتهای قابل ثبت در قانون تجارت ایران مانند شرکت سهامی خاص و یا شرکت با مسئولیت محدود روندی برای نقل و انتقال سهام دارند که در ادامه با آن آشنا می‌شویم.

حقوق و وظایف دارنده برات در قانون تجارت چگونه تعریف شده است؟

قانون تجارت حقوق و وظایف دارنده برات را به شکل زیر مشخص کرده و دارنده برات را موظف نموده که از حق خود استفاده نماید والا اثراتی متوجه او خواهد بود. حقوق و وظایف دارنده برات درباره قبولی و پرداخت دارنده برات پس از دریافت آن نمی‌تواند بدون مراجعه به براتگیر مدت‌ها آن را نگه‌داشته

مدیر چه نقشی در اداره شرکت با مسئولیت محدود ایفا می‌کند؟

شرکت به وسیله اشخاصی که مدیر نامیده می‌شوند اداره خواهد شد و نکات ذیل در این‌باره قابل ملاحظه هستند: اداره کنندگان ممکن است یک و یا چند نفر باشند. مدیر و یا مدیران ممکن است از بین شرکا و یا خارج انتخاب شوند. برخلاف شرکت سهامی که مدیران از بین شرکا انتخاب می‌شوند. مدیران مانند

اهمیت و اعتبار دفاتر تجاری چگونه است؟

درباره اعتبار دفاتر تجاری باید بگوییم که هرگاه طرف به دفتر تاجر، بر علیه تاجر استناد نماید مسلماً محتویات آن علیه تاجر تاثیرگذار خواهد بود شامل این که طرف تاجر باشد یا خیر. زیرا اقرار شخص علیه خودش نافذ است و در این مورد اقرار کتبی اعتبارش بیشتر می‌باشد.

انحلال شرکت با مسئولیت محدود در چه شرایطی صورت می‌گیرد؟

انحلال شرکت با مسئولیت محدود در موارد زیر انجام می‌شود: وقتی که شرکت مقصودی را که برای آن تشکیل شده انجام داده یا انجام آن غیر ممکن باشد. زمانی که شرکت برای مدت معینی تشکیل و مدت منقضی شده باشد. در صورتی که شرکت ورشکست شود. در صورت تصمیم عده‌ای از شرکا که سهم‌الشرکه آن‌ها

مجمع عمومی موسسین در شرکت های سهامی

پس از گذشتن مهلتی که برای پذیره نویسی معین شده است و یا در صورتی که مدت پذیره نویسی تمدید شده باشد بعد از انقضای مدت تمدید شده، مؤسسین حداکثر تا یکماه به تعهدات پذیره نویسان رسیدگی و پس از احراز این که تمام سرمایه شرکت صحیحاً تعهد گردیده و اقلاً سی و پنج درصد آن پرداخت شده است تعداد سهام هریک از تعهدکنندگان را تعیین و اعلام نموده و مجمع عمومی موسسین را دعوت می‌نمایند.

واخواست برات در چه مواقعی به عمل می‌آید؟

واخواست برات یا اعتراض در سه مورد به عمل می‌آید:  در مورد نکول  در مورد امتناع از قبول یا نکول در مورد عدم تادیه عملی که به موجب آن یکی از سه مورد فوق به صورت قانونی ثابت شود را واخواست برات می‌‌نامند. نوشته‌ای که به براتگیر ابلاغ می‌شود، اعتراض نامه یا ورقه واخواست برات

پلمب دفاتر تجاری (ثبت دفتر تجارتی)

لمب دفاتر تجاری یعنی اینکه دفاتر روزنامه و دارائی و دفتر کل و هر دفتری که داشتن آن‌ را وزارت دادگستری لازم بداند، باید قبل از آن که چیزی در آن نوشته شود به وسیله نمایندگان اداره کل، ثبت مهر و پلمب شوند. بر اساس ماده ۱۱ و ۱۲ قانون تجارت به شرح آئین‌نامه‌های مصوب ۱۰ خرداد ۱۳۱۳ و ۱۰ اسفند ۱۳۲۷ وزارت دادگستری، دفاتر باید در تهران به اداره ثبت شرکتها و در شهرستان‌ها به یکی از کارمندان ثبت ...

مقررات جزائی شرکت ها و قوانین مربوط به آن

مقررات جزائی در شرکت‌ های سهامی مخصوصا شرکت‌ های سهامی عام به خاطر کم بودن شرکا، تنوع معاملات و سنگینی حجم کار باید دقیق باشد تا از سوء استفاده جلوگیری شود. شرکت‌ های سهامی گاهی نبض اقتصادی کشور را در دست دارند، مقررات جزائی دقیق برای جلوگیری از سوء استفاده در همه‌ی مراحل مورد لزوم است

فسخ شرکت تضامنی در قانون تجارت ایران

در شرکت تضامنی یک یا چند نفر از شرکا امکان دارد تصمیم به فسخ شرکت تضامنی بگیرند، استفاده از فسخ می‌بایست با در نظر داشتن شرایط زیر باشد: الف- این حق از شرکا در اساسنامه شرکت سلب نشده باشد. ب- ناشی از قصد اضرار نباشد. ج-  شش ماه قبل از فسخ می‌بایست تقاضای فسخ کتباً

شرکا در شرکت مختلط غیرسهامی چه نقشی دارند؟

شرکا در شرکت مختلط غیرسهامی ۲ نوع هستند، یا بصورت شریک بامسئولیت محدود هستند که این شرکا به‌عنوان شریک حق اداره کردن شرکت را ندارند یا بصورت شریک یا شرکای ضامن هستند که مدیریت شرکت با این نوع از شرکا می‌باشد.

ثبت شعبه شرکت داخلی چگونه انجام می‌شود؟

بر اساس ماده ۸ آیین‌نامه اصلاحی ثبت شرکتها هرگاه شرکت در چندین حوزه ثبتی شعبه داشته باشد انتشار خلاصه شرکت به نحوی که برای خود شرکت مقرر است در محل شعبه نیز باید انجام شود. برای انجام این کار اداره‌ ثبتی که ثبت شرکت در آنجا انجام شده است باید تمام مدارک مانند تقاضانامه و منضمات آن را جهت ثبت شعبه شرکت داخلی به اداره ثبت اسناد محل تشکیل شعبه ارسال کند تا در روزنامه رسمی کشور منتشر شود.

نام شرکت مختلط غیرسهامی باید دارای چه ویژگی‌هایی باشد؟

نام شرکت مختلط غیرسهامی باید شامل عبارت شرکت مختلط و حداقل اسم یکی از شرکای ضامن باشد. قید کردن عبارت شرکت مختلط برای معرفی نوع آن در مقابل اشخاص ثالث و تفاوت آن از شرکت تضامنی است.

تبدیل شرکت تضامنی چگونه انجام می‌شود؟

در تبدیل شرکت تضامنی طبق ماده ۱۳۵:«هر شرکت تضامنی می‌تواند با تصویب تمام شرکا به شرکت سهامی مبدل گردد، در این صورت رعایت تمام مقررات راجع‌به شرکت سهامی حتمی است» امکان تبدیل نوع شخصیت حقوقی در تمامی شرکتها قابل انجام نمی‌باشد اما قانونگذار تبدیل شرکت تضامنی به شرکت سهامی را قانونی و مورد قبول دانسته

مقررات مالی تعاونی‌ها

سود خالص شرکتها و اتحادیه‌های تعاونی در هرسال مالی به ترتیب تقسیم‌بندی می‌شود و مقررات مالی تعاونی‌ها مواردی را شامل می‌شود به‌عنوان مثال: چهار درصد از سود خالص تعاونی‌ها به‌عنوان حق تعاون و آموزش به صندوق تعاون واریز می‌گردد.

هیئت نظار در شرکت با مسئولیت محدود چه وظیفه‌ای بر عهده دارند؟

هیئت نظار در شرکت با مسئولیت محدود زمانی ایجاد می‌شود که تعداد شرکا بیشتر از ۱۲ نفر باشد. در واقع هیئت نظار در شرکت با مسئولیت محدود همان نقش بازرس در شرکت سهامی خاص را دارند. عده آن‌ها سه نفر یا بیشتر خواهند بود و از طرف مجمع عمومی شرکا تعیین می‌شوند. انتخاب هیئت نظار

شرکت سهامی چیست و قانون تجارت چگونه آن را تعریف می‌کند؟

به موجب ماده ۱ اصلاحی قانون تجارت مصوب ۲۴ اسفند ۱۳۴۷، شرکت سهامی اینگونه تعریف شده است: شرکت سهامی شرکتی است که سرمایه آن به سهام تقسیم شده و مسئولیت صاحبان سهام محدود به مبلغ اسمی سهام آنها است.

شرکت‌ های بیمه در قانون تجارت ایران چه تعریفی دارند؟

شرکت های بیمه براساس ماده ۸ قانون ثبت شرکت‌ ها اینگونه تعریف می‌شوند که این شرکت ها اعم از ایرانی و خارجی تابع نظامنامه‌هایی خواهند بود که از طرف وزارت دادگستری تنظیم می‌شود، قبول تقاضای ثبت شرکت‌ های فوق و شرایط راجع به عملیات آن‌ها منوط به رعایت مقررات نظامنامه‌های مزبور خواهد بود. هزینه‌ی ثبت شرکت‌

مفقود شدن برات چه پیامدهایی برای دارنده برات خواهد داشت؟

در صورت مفقود شدن برات قبول نشده، صاحب آن می‌تواند وصول وجه را برحسب نسخه دوم یا سوم یا چهارم... تا آخر درخواست کند»، این تنها موردی است که حکم ماده ۲۵۹ قانون تجارت در آن صدق می‌نماید.

نام تجاری چیست؟ چه اهمیتی دارد و باید دارای چه ویژگی‌هایی باشد؟

نام تجاری نام یا عنوانی است که تاجر تحت آن تجارت می‌نماید. در کشورهایی که تجارت آن‌ها توسعه دارد و تجارت‌‌خانه‌ها اغلب صدها سال سابقه دارند، چون با فوت تاجر تجارت‌خانه برچیده نمی‌شود باید تحت نام بخصوصی تجارت‌‌خانه به کار خود ادامه دهد. به محض تصویب قانون تجارت لازم بود مرجعی جهت ثبت اسم تجاری وجود داشته باشد، در حالی که تاکنون چنین اتفاقی نیافتاده است و فقط در هنگام ثبت شرکت نام آن‌ها در دفاتری ثبت می‌شود که عین ...

وعده برات چگونه است؟

وعده برات ممکن است یک یا چند روز، یا یک یا چند ماه باشد. اگر برات بی‌وعده باشد باید به محض رؤیت برات، پرداخت شود و براتی که برای مدت طولانی مثلا پنج سال صادر شده باشد آثار قانونی ندارد.

برند فروشی چه مزایایی دارد؟

برند آماده، یک علامت تجاری می‌باشد که مراحل ثبتی آن طی شده و برای کالاهای مشخص تایید و به ثبت رسیده و آماده‌ی انتقال به اشخاص حقیقی و حقوقی دیگر جهت استفاده و بهره‌برداری است. خرید نام تجاری یا به اصطلاح برند آماده مزیت‌های بسیاری دارد که در این مقاله به آن اشاره خواهیم کرد.

سهام چیست و به چند دسته تقسیم می‌شود؟

سرمایه در شرکت سهامی به قطعاتی به نام سهام تقسیم می‌شود. در ماده ۲۴ اصلاحی قانون تجارت، سهم اینگونه تعریف شده: سهم قسمتی از سرمایه شرکت سهامی است که مشخص کننده میزان مشارکت و تعهدات و منافع صاحب آن در شرکت سهامی می‌باشد. در شرکت‌های دیگر سهم هر شریک را سهم الشرکه می‌گویند ولی در شرکت سهامی به ذکر «سهم» اکتفا می‌شود، مثلاً گفته می‌شود فلان شخص در فلان شرکت دارای یک یا چند سهم است.

چک در قانون تجارت ایران چیست؟

چک در قانون تجارت ایران نوشته‌ای است که بر اساس آن صادر کننده مبلغی را که نزد طرف حواله دارد کلاً یا بعضاً مسترد یا به دیگری واگذار می‌نماید. بنابراین چک وسیله‌ی استرداد وجه است و نیز به جای پول کار می‌کند. اما مانند برات و سفته وسیله‌ی اعتبار نیست. و باید صادر کننده‌ی  چک حتماً

مجمع عمومی چیست و چه نقشی در اداره شرکت دارد؟

مجمع عمومی اجتماع شرکاء شرکت و مجموع اشخاصی است که شخصیت شرکت را به وجود آورده‌اند و شخصیت حقوقی شرکت بسته به وجود آن‌ها است. این مجمع بالاترین مرکز قدرت و تصمیم‌گیری شرکت و تعیین کننده مقررات آن می‌باشد.

ثبت شرکت همه چیز درباره ثبت شرکتها در ایران

واژه‌ی شرکت به معنای شریک شدن و هم‌دست شدن با یکدیگر در کاری مشخص است. در علوم انسانی شرکت یک نهاد قانونی با فعالیت‌های مخصوص تجاری و بازرگانی می‌باشد که بین یک شخص حقیقی یا حقوقی و یا ترکیبی از هر دو تشکیل می‌شود. افراد برای قانونی کردن فعالیت‌های تجاری خود و برخورداری از پشتوانه‌ی حقوقی و بر اساس انواعی که در قانون تجارت پیش‌بینی شده است اقدام به ثبت شرکت می‌کنند.

اقسام مختلفه شرکتها در قانون تجارت ایران

ماده ۲۰ قانون تجارت ایران شرکتهای تجاری را به ۷ نوع تقسیم کرده که به اقسام مختلفه شرکتها معروف می‌باشد: شرکت سهامی شرکت با مسئولیت محدود شرکت تضامنی شرکت مختلط غیرسهامی شرکت مختلط سهامی شرکت نسبی شرکت تعاونی تولید و مصرف اقسام مختلفه شرکتها بر اساس روابط شرکاء شرکتهای فوق‌الذکر را به اعتبار روابط شرکاء

مدت شرکت و نکات مهم آن

مدت شرکت ممکن است برای زمان محدودی مثلاً ۱۰ یا ۳۰ سال انتخاب شود و همچنین ممکن است شرکت برای مدت نامحدودی تشکیل شود.

نام شرکت تضامنی

براساس ماده ۱۱۷ قانون تجارت: در نام شرکت تضامنی باید عبارت «شرکت تضامنی» و حداقل اسم یکی از شرکا ذکر شود. در صورتیکه اسم شرکت شامل اسامی تمام شرکا نباشد باید بعد از اسم شریک یا شرکایی که ذکر شده است عبارتی مانند «وشرکا» یا «برادران» قید شود.

سرمایه شرکت تعاونی به چه صورت افزایش یا کاهش می‌یابد؟

سرمایه شرکت تعاونی اموال و دارایی می‌باشد که برای تأسیس شرکت تعاونی یا افزایش سرمایه قبلی در اختیار شرکت قرار می‌گیرد بنابراین هر شرکت تعاونی برای ثبت و تشکیل باید حداقل یک سوم سرمایه آن پرداخت شود و در مواردی که بصورت نقدی و جنسی باشد باید تقویم و تسلیم شود.

اساسنامه شرکت سهامی و نکات مهم آن

اساسنامه شرکت سهامی مهمترین رکن این نوع از شرکت و سندی است که شرکت فقط به آن بستگی دارد. کلیه شرکت های سهامی اعم از شرکت سهامی عام یا شرکت سهامی خاص باید دارای اساسنامه باشند. اساسنامه شرکت سهامی روابط شرکاء را با یکدیگر و حدود اختیارات مجامع عمومی و هیئت مدیره را تعیین و تکلیف سود و زیان شرکت و مدت انحلال آنرا معین می‌نماید. اساسنامه تابع نظر مؤسسین و اکثریت دارندگان سهام است و قانون از لحاظ اهمیت، مواردی را ...

سهام ممتاز چیست و دارای چه ویژگی‌هایی می‌باشد؟

زمانی که شرکت احتیاج دارد اشخاص سرشناسی وارد شرکت شوند و یا احتیاج به افزایش سرمایه داشته و در شرایط عادی کسی حاضر به خرید سهام نباشد ممکن است سهام ممتاز منتشر کند. سهام ممتاز سهامی است که نسبت به سایر سهام رجحانی در نفع و یا سرمایه و یا سایر موارد داشته باشد ولی در هر حال قیمت اسمی آن‌ها از سایر سهام تجاوز نخواهد نمود.

شرکت تضامنی در قانون تجارت ایران چه تعریفی دارد؟

شرکت تضامنی کامل‌ترین نوع شرکتهای تجارتی می‌باشد و براساس ماده ۱۱۶ قانون تجارت: شرکت تضامنی به شرکتی گفته می‌شود که در تحت اسم مخصوص برای امور تجارتی، بین دو یا چند نفر با مسئولیت تضامنی تشکیل می‌شود.

روابط شرکا در شرکت نسبی

در شرکت نسبی شرکا نمی‌توانند سهم خود را با یکدیگر انتقال دهند مگر اینکه تمامی شرکا رضایت دهند همچنین امور اساسی شرکت باید به اتفاق شرکا باشد.

طلبکاران شرکت مختلط غیرسهامی چه قوانینی را شامل می‌شوند؟

طلبکاران شرکت مختلط غیرسهامی تا وقتی‌که شرکت باقی است حق مطالبه از شرکای ضامن را ندارند و شریک ضامن را وقتی می‌توان وادار به پرداخت قروض شرکت نمود که شرکت منحل شده باشد. یعنی تا زمانی‌که سرمایه شرکت وجود دارد طلب بستانکاران باید از آن پرداخت شود و اگر این سرمایه کافی نباشد طلبکاران می‌توانند بقیه طلب را از شرکای ضامن بخواهند.

برات بامحل و برات بی‌محل چیست؟

برات بامحل براتی است که در آن برات‌دهنده وجهی از محال‌علیه طلب داشته باشد و اقدام به صدور برات نماید. ولی برات بی‌محل آن است که برات‌دهنده طلبی از محال‌علیه نداشته باشد و برات در اثر قرارداد یا قرض و بدهی صادر شده باشد.

شرکت مختلط سهامی در قانون تجارت ایران چه تعریفی دارد؟

شرکت مختلط سهامی شرکتی است که بین یک عده شرکای سهامی و یک یا چند شریک ضامن تشکیل می‌شود و ترکیبی از شرکت تضامنی و سهامی می‌باشد.

معاملات تجاری و انواع آن در حقوق تجارت ایران

در حقوق تجارت ایران معاملات تجاری به دو قسمت تقسیم می‌شوند. معاملاتی که ذاتاً تجارتی هستند و در صورتی که شخصی شغل او منحصر به یکی از آن‌ها باشد تاجر شناخته می‌شود و معاملاتی که به اعتبار تاجر بودن یکی از طرفین، تجارتی محسوب می‌شود که آن‌ها را معاملات تجارتی تبعی گویند.

ضامن برات کیست و چه مسئولیتی در قبال گیرنده برات بر عهده دارد؟

ممکن است دهنده برات یا ظهرنویس‌ها برای اطمینان دارنده برات ضامن برات معرفی نمایند و دارنده برات به اطمینان و اعتماد به ضامن اقدام به خرید برات نماید. ممکن است ضمانت در خود برات باشد و یا در ورقه جداگانه، اما اگر چنین براتی مورد قبول براتگیر واقع نشد و یا وجه آن وصول نگردید ضامن باید از عهده ضمانت خود برآید.

پشت‌نویسی برات چیست و چند نوع است؟

عملی که براساس آن دارنده‌ی برات تمام یا قسمتی از حقوق خود را به دیگری واگذار می‌نماید را پشت‌نویسی برات می‌گویند. دو نوع پشت‌نویسی برات داریم و از برات به‌عنوان وسیله‌ای برای معاملات و به‌جای پول استفاده می‌شود.

مقررات جزائی علائم تجاری

قانون تجارت به کمک مقررات جزائی، علائم تجاری را که حق استعمال انحصاری آن به اشخاص معین داده شده، مورد حمایت خود قرار داده و اشخاص دیگر را از تعدی و تخطی نسبت به آن منع می‌نماید و با توجه به منافعی که گسترش برند یا علامت تجاری برای جامعه در پی خواهد داشت، اشخاص متخلف را محکوم به جبران خسارت علامت یا برند تجاری می‌نماید و دامنه خسارتها را به حدی وسیع قرار داده است که شامل ضررهای ...

ثبت و ارسال صورت معاملات فصلی نظام مالیات بر ارزش افزوده

بر اساس ماده ۱۶۹ قانون مالیات‌های مستقیم، از سال ۱۳۹۶ به بعد تمام مودیان مالیاتی باید حداکثر تا یکماه و نیم از پایان هر فصل، نسبت به ثبت و ارسال اطلاعات خرید و فروش، دریافت و پرداخت قراردادها، صادات و واردات، حق‌العملکاری، حمل و نقل، بیمه و اجاره اقدام نمایند.

مدیران در شرکت تضامنی چه نقشی دارند؟

ممکن است مدیران در شرکت تضامنی یک یا چند نفر باشند و آن‌ها را از بین شرکای شرکت انتخاب کنند یا از خارج. هرگاه مدیران در شرکت تضامنی متعدد باشند، اساسنامه شرکت تکلیف آن‌ها را تعیین خواهد نمود.

طلبکاران شرکت تضامنی

طلبکاران شرکت تضامنی ممکن است اشخاصی باشند و یا شرکا به اشخاصی در خارج بدهی داشته باشند. چون در عین حال شخصیت شرکت با شرکا فرق دارد و مالی که متعلق به شرکت است، تا زمانیکه شرکت منحل نشده باشد به شرکا ارتباطی ندارد، بلکه شرکا نسبت به سهم‌الشرکه از حقوقی که در شرکت دارند، بهره‌مند می‌شوند.

مدیر تصفیه کیست و چه وظایفی پس از انحلال شرکت بر عهده دارد؟

مدیر تصفیه اغلب از اشخاص بصیر و مورد اعتماد انتخاب می‌شود و باید تمام امور شرکت را بر عهده بگیرد و تعهدات شرکت را انجام دهد، مطالبات را وصول کند و اگر لازم بود معاملاتی انجام دهد.

شرکت های امتیازی در قانون تجارت ایران چه تعریفی دارند؟

شرکت های امتیازی به نوعی از شرکت های خارجی می‌گویند که یک یا چند قسم عملیات تجاری یا امتیازی از دولت تحصیل کرده باشند و براساس تبصره ماده ۵ نظامنامه اجرا قانون ثبت شرکت‌ های خارجی برقرار گردیده هرگاه شرکت خارجی شرکتی باشد که شرایط عملیات آن به منظور امتیاز نامه صحیح و منظمی مقرر گردیده

مدیر تصفیه در شرکتهای غیرسهامی

شرکتهای غیرسهامی در زمان تصفیه باید به‌وسیله فرد یا افرادی اداره شود که ممکن است یک‌نفر یا بیشتر باشند و به آن‌ها مدیر تصفیه در شرکتهای غیرسهامی می‌گویند.

محل چک چه قوانینی دارد؟

محل چک متعلق به دارنده‌ی چک خواهد بود و چک در موقع صدور باید محل داشته باشد، صادرکننده‌ی چک نمی‌تواند محل آن را مسترد نماید. زیرا براساس ماده ۳۱۰ قانون تجارت: چک نوشته‌ای است که براساس آن صادرکننده مبالغی را که نزد محال علیه دارد کلاً یا بعضاً مسترد یا به دیگری واگذار می‌نماید. براساس

برات در قانون تجارت چه مواردی را شامل می‌شود؟

برات در قانون تجارت تعریف نشده است و ما می‌توانیم آن را به این طریق تعریف کنیم: نوشته‌ای است که به سبب آن شخصی به دیگری دستور می‌دهد که مبلغ معینی در وجه شخص ثالث یا حواله کرد او یا در وجه حامل، به رؤیت یا وعده معینی بپردازد. برات از قدیم رایج بوده ولی

کلیات شرکت های تجارتی در ایران

در قانون تجارت ایران شرکت تعریف نشده اما قانون مدنی آن را در ماده ۵۷۱ به این شکل تعریف می‌نماید: «شرکت عبارتست از اجتماع حقوق مالکین متعدد در شیئی واحد و به نحو اشاعه». این تعریف شامل تمام شرکتها و اشاعات است، زیرا شرکتی که چند نفر با پرداخت مبلغی پول، جهت حفر قنات یا احداث جاده تشکیل می‌دهند و همچنین اشاعه‌ای که چند نفر در خانه دارند و هر یک چند دانگ آن را مالک هستند هر ...

اقامتگاه و تابعیت شخص حقوقی و نکات مهم آن

شخص حقوقی مانند انسان باید محل اقامت مشخص داشته باشد. اهمیت محل اقامت بیشتر از لحاظ اصول محاکمات از قبیل احضار و ابلاغ احکام و همچنین در شرکتهای تجارتی، برای امور مربوط به ورشکستگی و تعیین هیئت نظار و غیره می‌باشد.

اداره شرکت مختلط غیرسهامی به چه صورت است؟

اداره شرکت مختلط غیرسهامی بر عهده شریک یا شرکای ضامن است و حدود اختیارات آن‌ها همان است که در مورد شرکای شرکت تضامنی وجود دارد. شریک بامسئولیت محدود حق اداره شرکت مختلط غیرسهامی را ندارد مگر اینکه این حق را شرکای ضامن براساس اساسنامه به او بدهند.

تاریخ پیدایش شرکت تعاونی در ایران و جهان چگونه بود؟

تاریخ پیدایش شرکت تعاونی در جهان اولین‌بار در انگلستان بین عده‌ای پارچه باف بود که بدلیل نبود اعتماد بین شرکا خیلی زود از بین رفت. تاریخ پیدایش شرکت تعاونی در ایران در سال ۱۳۰۳ بود که در این سال مواردی درباره‌ی تعاونی در قانون تجارت به تصویب رسید.

سهام غیر نقدی چیست و چه نکاتی باید درباره آن رعایت شود؟

هرگاه بعضی از مؤسسین در ابتدای تشکیل شرکت آورده غیر نقدی داشته باشند مانند زمین، امتیاز و یا کارخانه، باید قبل از تشکیل مجمع عمومی مؤسسین سهام غیر نقدی مزبور به وسیله کارشناس رسمی وزارت دادگستری ارزیابی شده و نظریه کتبی کارشناس مزبور به مجمع عمومی ارائه شود. مجمع عمومی نمی‌تواند سهام غیر نقدی را بیش

تبدیل سهام شرکتهای سهامی چرا و چگونه انجام می‌شود؟

پس از ثبت شرکت سهامی و شروع به فعالیت آن، ممکن است نظر به مصالحی سهام با نام و سهام بی نام به یکدیگر تبدیل شوند. این تبدیل سهام به شرطی پذیرفته می‌شود که اساسنامه شرکت اجازه آن را داده باشد و الا مجمع عمومی فوق‌العاده نسبت به ثبت تغییرات اساسنامه اقدام می‌کنند و اجازه تبدیل را در اساسنامه می‌گنجاند.

تشکیل شرکت تضامنی تابع چه قوانینی می‌باشد؟

تشکیل شرکت تضامنی زمانی صورت می‌گیرد که دو امر واقع شده باشد: شرکت‌نامه طبق قانون تنظیم شده باشد و تمام سرمایه نقدی تأدیه و سهم‌الشرکه غیرنقدی تماماً تقویم و تحویل شده باشد.

اختراع و انحصار استفاده از آن در قوانین تجاری ایران

شخصی که وسیله جدیدی در امور صنعتی یا فلاحتی اختراع کند باید از زحمات خود نتیجه برده و بتواند آنرا به کار بیاندازد. کشف و اختراع هرچند در اثر پیشرفت تمدن جوامع بشری بوده و مخترع اکثراً با استفاده از معلومات متداول موفق به ابداع شده است و بنابراین باید جامعه از آن بهره‌‌مند شود. ولی ابداع و اختراع به نحوی است که اگر انحصار نباشد و استفاده از آن عمومیت پیدا کند مخترع نتیجه زیادی از زحمات و یا ...

بازرسان شرکت سهامی چه قوانینی را شامل می‌شوند؟

برای نظارت در اعمال مدیران شرکت و اطلاع مجمع عمومی از اوضاع و احوال آن هر شرکت سهامی باید دارای بازرسانی باشد، انتخاب بازرسان شرکت سهامی توسط مجمع عمومی انجام می‌شود و به مدت یک‌سال است. بنابراین یکی از وظایف مجمع عمومی سالیانه انتخاب بازرسان شرکت سهامی و در صورت اهمیت شرکت، انتخاب علی‌البدل بازرسان می‌باشد.

سهم الشرکه شرکت با مسئولیت محدود به چه معنایی است؟

سهم الشرکه شرکت با مسئولیت محدود سهمی است که هر شریک از سرمایه دارد و به موجب آن در شرکت شریک است. سهم‌الشرکه ممکن است نقدی یا غیر نقدی باشد ولی در هر حال باید تمام آن پرداخت شود. سهم‌ الشرکه باید در ابتدای ورود به شرکت به وسیله تمام شرکاء در شرکتنامه ذکر شود

موسسین شرکت سهامی چه مسئولیتی بر عهده دارند؟

قبل از هر کار این اشخاص که موسسین نامیده می‌شوند باید بیست درصد سرمایه را تعهد نمایند و سی و پنج درصد از مبلغ تعهد شده را نزد یکی از بانک‌ها در حسابی به نام شرکت در حال تاسیس بسپارند. مثلا شرکتی که با سرمایه یکصد میلیون ریال تاسیس می‌شود موسسین باید اقلا بیست میلیون ریال آنرا تعهد نموده و اقلا هفت میلیون ریال که سی و پنج درصد مورد تعهد است نقدا پرداخت و در حساب جدیدی که ...

سرمایه شرکت سهامی چه اهمیت و ویژگی‌هایی دارد؟

سرمایه شرکت یکی از مهمترین عوامل تجارت و بزرگترین وسیله کسب سود می‌باشد. هر شرکت باید دارای سرمایه باشد، تا بتواند از سود تجارت خود بهره‌مند و منتفع شود. اهمیت شرکتهای تجارتی را از سرمایه آنها می‌توان درک کرد.

نام شرکت سهامی و نکات مهم آن

شرکت سهامی باید دارای نام مخصوصی باشد زیرا نامیدن شرکت به نام شرکاء به علت این که مسئولیتی ندارند ممنوع است و چون هر شخص حقوقی برای اینکه تشخیص داده شود مانند شخص حقیقی باید دارای نام باشد، از این جهت تعیین نام شرکت سهامی ضروری و از اقدامات اولیه است.

مجمع عمومی عادی چیست و در چه شرایطی تشکیل می‌شود؟

در تمام شرکت ها باید تصمیم‌های کلی که به وسیله مدیران اخذ شده و همچنین خط مشی سالیانه به اطلاع و تصویب شرکاء برسد. دارندگان سهام نیز مایل هستند از امور کلی شرکت اطلاع داشته باشند. مجمع عمومی عادی تنها وسیله‌ای است که دارندگان سهم می‌توانند نظریه خود را اعمال نمایند. بنابراین قاعده، قانون مقرر

تشکیل شرکت تعاونی و ثبت آن به چه صورت است؟

برای تشکیل شرکت تعاونی تعداد شرکا باید حداقل ۷ نفر باشد در گاهی موارد امکان دارد وزارت تعاون، تعداد بیشتری را به عنوان حداقل اعضاء تعیین کند.

شخصیت حقوقی چیست و دارای چه ویژگی‌هایی می‌باشد؟

انسان طبعاً دارای حقوقی است که از آن برخورددار می‌شود و دارای تکالیفی است که قهراً باید انجام دهد. حق متعلق به انسان و تکلیف به عهده انسان است. بنابراین می‌توان گفت برای غیر انسان نه حقی می‌توان قائل شد و نه تکلیفی برقرار نمود. ولی گاهی اتفاق می‌افتد که به علل خاصی عده‌ای از مردم برای منظور معینی اجتماع نموده و شخصیتی به نام شخصیت حقوقی به وجود می‌آورند که بستگی به شخصیت هیج کدام از تشکلیل دهندگان ...

ورشکستگی شرکت مختلط غیرسهامی و انحلال آن چه آثاری دارد؟

ورشکستگی شرکت مختلط غیرسهامی زمانیکه یک یا چند نفر از شرکای ضامن ورشکست شوند بوجود نمی‌آید و موارد انحلال این شرکت مانند انحلال شرکت تضامنی می‌باشد همچنین در صورت ورشکستگی شرکت مختلط غیرسهامی طلبکاران به شرکای ضامن رجوع خواهند نمود و مدیر تصفیه شرکت اقدام به وصول خواهد نمود.

شرکت سهامی عام چیست و قانون تجارت چگونه آن را تعریف می‌کند؟

شرکت سهامی عام (به انگلیسی: Public joint stock company) شرکتی است که موسسین آن قسمتی از سرمایه شرکت را از طریق فروش سهام به مردم تامین می ‌کنند. به این طریق که موسسین قبلا بیست درصد سرمایه را خودشان تعهد کرده و لااقل سی و پنج درصد مبلغ تعهد شده را در حسابی به ‌نام شرکت در شرف تاسیس در یکی از بانکها سپرده و سپس اظهارنامه‌ای به ضمیمه طرح اساسنامه شرکت و طرح اعلامیه پذیره نویسی سهام، به ...

سود و زیان شرکت سهامی-بیلان-ترازنامه

در شرکتهای سهامی عام که شرکا زیاد و اغلب یکدیگر را نمی‌شناسند، سود و زیان شرکت سهامی و همچنین سرمایه شرکت نیز به علت کثرت شرکا و سهامداران زیاد است، باید مقررات دقیقی وجود داشته باشد که اشخاص سوءاستفاده از این پهناوری عملیات نکرده و در سایه مقررات ناقص استفاده غیرقانونی نشود.

اوراق قرضه چیست و شرایط انتشار آن چگونه می‌باشد؟

شرکت ممکن است برای توسعه امور تجارتی به دو طریق استقراض نماید. اول اینکه این که می‌توانند به انتشار اوراق قرضه مبادرت نمایند و دومین راهکار این است که به نحو عادی، مثلاً از اشخاص یا بانک‌ها وجهی به مدت معین وام گرفته و در قبال آن ممکن است اموال خود را وثیقه بگذارد. همچنان که شرکت می‌تواند معامله نماید وام دادن و وام گرفتن هم برای شرکتها و تمام اشخاص حقوقی مانعی ندارد و در صورت عدم تأدیه، طلبکار ...

دفتر ثبت تجارتی چه اهمیتی دارد؟

از نظر قانونی و عرف تجارتی در هر کشوری باید سازمانی وجود داشته باشد که تجار را بشناسد و نوع تجارت آن‌ها را بداند. این کار بسیار اهمیت دارد و دولت‌ها بدون داشتن آمار دقیق نمی‌توانند از تجارت کشور خود حمایت کنند. به همین دلیل در بعضی از کشورها علاوه بر این که اسم تجار و نوع تجارت آنها ثبت می‌شود، همه معاملات آنها هم از جانب مقامات مربوطه دقیقاً نظارت می‌شود.

اتحادیه تعاونی چیست؟

اتحادیه تعاونی با مشارکت تعاونی‌ها و شرکتهایی که موضوع فعالیت آن‌ها یکی است برای قسمتی یا تمام مقاصدی مانند ارائه خدمات آموزشی و فرهنگی و... تشکیل می‌شود.

مجمع عمومی فوق العاده چیست و در چه شرایطی تشکیل می‌شود؟

طبق ماده ۸۳ اصلاحی قانون تجارت هرگاه مورد فوق العاده‌ای برای شرکت پیش آید که استحضار و تصمیم صاحبان سهام لازم باشد و در واقع امری خارج از جریان عادی رخ دهد مثلا شرکت بخواهد مدت خود را تمدید و یا سرمایه را زیاد کند و یا تصمیم به انحلال خود بگیرد و یا اجازه صدور اوراق قرضه بدهد، مجمع عمومی فوق العاده تشکیل می‌شود.

قبول برات و نکول آن چه قوانینی دارد؟

پس از این‌که قبولی برات توسط براتگیر نوشته شد و برات رؤیت شد، براتگیر از این پس مدیون دارنده‌ی برات می‌شود ولی تا قبل از نوشتن قبولی برات هیچ‌گونه ارتباطی با دارنده برات ندارد. همچنین براتگیر این اختیار را دارد که برات را قبول و یا نکول کند و نکول برات توسط تنظیم‌نامه‌ای که به‌طور رسمی تنظیم می‌شود محقق می‌گردد.

بطلان و انحلال شرکت مختلط سهامی چه مواردی را شامل می‌شود؟

بطلان و انحلال شرکت مختلط سهامی موارد زیادی را شامل می‌شود مثلا ممکن است شرکت ورشکست شود یا مدت زمانی را که شرکت برای آن بازه زمانی تشکیل شده، گذشته باشد.

انحلال شرکت تعاونی به چه صورت است؟

انحلال شرکت تعاونی مواردی را شامل می‌شود که عبارت است از: ورشکستگی، تصمیم مجمع عمومی فوق‌العاده، توقف فعالیت بیش از یک‌سال بدون عذر موجه و... همچنین تا زمانیکه این انحلال در اداره ثبت شرکتها ثبت نشده باشد، هر اقدامی در جهت تصفیه امور شرکت تعاونی بی‌اعتبار‌ می‌باشد.

تاریخچه شرکت با مسئولیت محدود در ایران و سایر کشورها

شرکت با مسئولیت محدود تقریبا در تمام دنیا یکی از شناخته شده‌ترین و محبوب‌ترین انواع شرکتها می‌باشد. برای آشنایی با تاریخچه شرکت با مسئولیت محدود همراه ما شودید! شرکت با مسئولیت محدود در انگلستان و آلمان رواج کلی دارد. این شرکت ابتدا در انگلستان شناخته شده و بعداً در آلمان و در اواخر قرن هجدهم میلادی در ایتالیا رسمیت یافته است. بعد از آن‌ها سویس و سایر ممالک اروپا آنرا قبول نموده ولی در فرانسه خیلی دیر و در اوائل همین قرن ...

تبدیل شرکت سهامی خاص به عام چگونه انجام می‌شود؟

شرکت سهامی خاص ممکن است در صورت تمایل صاحبان سهام، به شرکت سهامی عام تبدل شود. در چنین موردی طبق ماده ۲۷۸ اصلاحی رعایت چهار اصل ضروری است.

مجمع عمومی شرکت مختلط سهامی چه وظایفی دارد؟

مجمع عمومی شرکت مختلط سهامی تشکیل شده از همه سهامداران است و حداقل سالی یک‌بار تشکیل می‌شود و وظایف متعددی دارد همچنین در قانون تجارت درباره تشکیل مجمع عمومی عادی یا فوق‌العاده در شرکت مختلط سهامی بیان آشکاری نشده است.

تاجر کیست و تکالیف و حقوق او چگونه است؟

تاجر طبق ماده ۱ قانون تجارت اینگونه تعریف شده است: تاجر کسی است که شغل معمولی خود را معاملات تجاری قرار دهد. بخاطر اینکه معاملات تجاری عرفاً خرید و فروش به قصد انتفاع است بنابراین تمام اشخاصی که مبادرت به خرید و فروش یا اجاره اموال منقول می‌نماید تاجر شناخته می‌شوند.

هیئت نظار در شرکت مختلط سهامی چه وظایفی دارند؟

هیئت نظار در شرکت مختلط سهامی حداقل از ۳ نفر از شرکا تشکیل شده است. این هیئت توسط مجمع عمومی شرکا بلافاصله پس از تشکیل قطعی شرکت معین می‌شود و اولین هیئت نظار بدلیل آزمایش عمل آن‌ها یک‌ساله انتخاب می‌شود.

شرکت با مسئولیت محدود در قانون تجارت ایران چه تعریفی دارد؟

شرکت با مسئولیت محدود در ماده ۹۴ قانون تجارت ایران مصوب سال ۱۳۱۱ این چنین تعریف شده است: شرکتی است که بین دو یا چند نفر برای امور تجاری تشکیل شده و هر یک از شرکاء بدون اینکه سرمایه به سهام یا قطعات سهام تقسیم شده باشد فقط تا میزان سرمایه خود در شرکت، مسئول قروض و تعهدات شرکت است.

پذیره نویسی سهام در شرکت سهامی عام چگونه انجام می‌شود؟

تعهد پراخت سهام را که از ناحیه اشخاص به عمل می‌آید، قانون پذیره نویسی نامیده است. به موجب آگهی (که اصطلاح قانونی آن در ابن مورد "اعلامیه" است) اشخاصی که مایل به سرمایه‌گذاری در شرکت سهامی عام هستند دعوت می‌شوند تا با ملاحظه عملی که شرکت برای انجام آن تأسیس می‌شود و سرمایه‌ای که در نظر گرفته شده و با اطلاع از سوابق و شخصیت مؤسسین در خرید سهام شرکت نمایند.