ثبت شرکت ایلیا

پلمپ دفاتر مالیاتی

هر موسسه، شرکت و یا سازمانی که مشمول قوانین مالیاتی باشد، باید نسبت به پلمپ دفاتر مالیاتی خود اقدام نماید. یعنی بایستی از سازمان امور مالیاتی کشور دفاتر قانونی را جهت تحریر تمام فعالیت‌های مالی خود به صورت پلمپ شده دریافت نماید.

طبق آخرین بروزرسانی قوانین مالیاتی، از تاریخ ۱۵ آذر ۱۴۰۲ پلمپ دفاتر مالیاتی شرکت‌ها فقط با امضای الکترونیک اظهارنامه امکان‌پذیر است و تمام شرکت‌ها باید نسب به تهیه توکن پلمپ دفاتر خود اقدام نمایند.

برای اخد توکن پلمپ دفاتر و مشاوره در این خصوص، با همکاران ما در ثبت ایلیا تماس بگیرید.
۲۶۴۰۶۰۴۰ ۰۲۱    /    75365 021
پلمپ دفاتر مالیاتی

تمام شرکت‌ها موظفند با توجه به دستورالعمل‌ها و آئین‌نامه‌های تحریر دفاتر قانونی، تمام عملیات مالی خود را به‌ترتیب وقوع به‌صورت خوانا و بدون خط‌خوردگی و تراشیده‌شدن و لاک‌گیری در این دفاتر بنویسند و در انتهای سال مالی به‌همراه اظهارنامه مالیاتی خود، برای رسیدگی به اداره دارایی تحویل دهند.

این دفاتر باید برای مشخص شدن فعالیت‌های مالی سالیانه، از سوی موسسه‌ها، شرکت‌ها و سازمان‌هایی که مشمول قوانین مالیاتی هستند تهیه و تکمیل گردند.

تبصره: هیات‌های موضوع این ماده می‌توانند حسب تجویز سازمان امور مالیاتی کشور تمام دفاتر و اسناد و مدارک مالی مودیان را اعم از اینکه مربوط به‌سال مراجعه یا سنوات قبل باشند به‌منظور کسب اطلاعات لازم و ارائه آن به اداره امور مالیاتی ذیربط مورد بازرسی قرار دهند و یا در صورت لزوم دفاتر و اسناد و مدارک سنوات قبل را در قبال ارائه رسید به اداره امور مالیاتی ذیربط منتقل نمایند.

آیا شرکتی که کار نمی‌کند هم باید دفاتر پلمپ‌شده دریافت کند؟

بله. تمام شرکت‌ها موظف به پلمپ دفاتر مالیاتی خود هستند و برای اینکه عدم فعالیت اعلام نمایند، باید دفاتر پلمب‌شده‌ خود را بصورت خالی تسلیم اداره مالیات (دارایی) کنند.

در قانون مالیاتی چه جرائمی برای عدم پلمب دفاتر تجاری در نظر گرفته شده است؟

در قوانین مالیاتی ایران، جرائم متعددی بابت تخلف از مقررات دفاتر قانونی در نظر گرفته شده است. مثلا به‌موجب ماده ۱۹۳ قانون مالیاتی، مؤدیانی که به موجب مقررات این قانون مکلف به نگهداری دفاتر قانونی هستند، در صورت عدم تسلیم ترازنامه و حساب سود و زیان یا عدم ارایه دفاتر مشمول جریمه‌ای معادل ۲۰% مالیات برای هر یک از موارد مذکور و در مورد رد دفتر، مشمول جریمه‌ای معادل ۱۰% مالیات خواهند شد.
تبصره: عدم تسلیم اظهارنامه و ترازنامه و حساب سود و زیان در دوره معافیت موجب عدم استفاده از معافیت مقرر در سال مربوط خواهد شد.

چه زمانی باید نسبت به اخذ دفاتر پلمپ‌شده اقدام کنیم؟

برای تسلیم اظهارنامه مالیاتی در تیرماه هر سال، باید سال قبل اقدام به اخذ پلمپ دفاتر مالیاتی کرده باشید. به‌عنوان مثال پلمپ دفاتر مالیاتی سال ۱۴۰۳، باید در طول سال مالی ۱۴۰۲ صورت پذیرد.

پلمب دفاتر قانونی چقدر زمان می‌برد؟

پلمپ دفاتر مالیاتی و اخذ توکن (امضا الکترونیک)، توسط موسسه ثبت ایلیا طی یک هفته کاری انجام می‌شود و حدود یک ماه بعد توسط اداره پست به‌دست موکل می‌رسد.

4.3/5 - (7 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه‌ها