ثبت شرکت مراحل و مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت


ثبت شرکت با مسئولیت محدود

ثبت شرکت با مسئولیت محدود ساده‌ترین و رایج‌ترین نوع ثبت شرکتها در قانون تجارت ایران می‌باشد. این نوع از شرکت بین دو یا چند نفر برای انجام کارهای تجاری مانند فعالیت‌های بازرگانی، خدماتی، ساختمانی و… در ابعاد کوچک تشکیل می‌شود. این نوع از شرکت‌ به این جهت با مسئولیت محدود (Limited liability company)(کوته‌سازی: LLC) نامیده می‌شود که برخلاف شرکت‌های تضامنی، مسئولیت هر یک از شرکاء در مورد قروض (بدهی‌ها) و تعهدات شرکت، محدود به مبلغ سرمایه‌گذاری شده در شرکت ...

ثبت نمایندگی شرکت خارجی در ایران

نماینده شرکت خارجی شخص حقیقی یا حقوقی است که براساس قرارداد نمایندگی، انجام بخشی از موضوع و وظایف شرکت خارجی را در محل برعهده گرفته است. نماینده یا نمایندگی شرکت خارجی نسبت به فعالیت‌هایی که تحت نمایندگی شرکت خارجی در محل انجام می‌گیرد مسئولیت خواهد داشت.

ثبت شرکت تضامنی

ثبت شرکت تضامنی یکی از انواع ثبت شرکتها در قانون تجارت ایران است. شرکت تضامنی شرکتی است که تحت اسم مخصوصی برای امور تجارتی بین دو یا چند نفر با مسئولیت تضامنی تشکیل می‌شود و اگر دارایی شرکت برای تادیه تمام قروض شرکت کافی نباشد٬ هر یک از شرکاء مسئول پرداخت تمام قروض می‌باشند.

ثبت شرکت سهامی خاص

ثبت شرکت سهامی خاص یکی از انواع ثبت شرکتها در قانون تجارت ایران است که از نظر ساختار تقریبا شبیه به ثبت شرکت با مسئولیت محدود می‌باشد. ماهیت این نوع شرکت بازرگانی است و از جنبه‌ی اعتباری برای اخذ تسهیلات بانکی، اخذ نمایندگی‌های معتبر و یا شرکت در مناقصات و مزایده‌های سطح بالا مناسب است. سرمایه در این نوع از شرکت‌ها به سهام تقسیم می‌شود.

ثبت شرکت مختلط سهامی

ثبت شرکت مختلط سهامی یکی از انواع ثبت شرکتها در قانون تجارت ایران می‌باشد که در حال حاضر منسوخ شده است! شرکت مختلط سهامی شرکتی است که تحت اسم مخصوصی بین یک عده شرکاء سهامی و یک یا چند شریک ضامن تشکیل می‌شود.

ثبت شرکت تعاونی تولید و مصرف

ثبت شرکت تعاونی یکی دیگر از انواع ثبت شرکتها در قانون تجارت ایران است. شرکت تعاونی مشارکتی است بین افراد برای دستیابی به منافع مشترک. در حقیقت این افراد به همدیگر کمک می‌کنند و برای تهیه مایحتاج یا کسب اعتبار و وام تعاونی تشکیل می‌دهند.

ثبت شرکت سهامی عام

ثبت شرکت سهامی عام یکی از انواع ثبت شرکتها در قانون تجارت ایران می‌باشد که برای انجام پروژه‌های بزرگ عمرانی، صنعتی، کشاورزی و... وجود چنین شرکت‌های بزرگی لازم و ضروری می‌باشد. در اینگونه از شرکت‌ها سرمایه‌های اندک در قالب سهام به عموم مردم واگذار می‌شود.

ثبت موسسه غیر تجاری

ثبت موسسه یکی از انواع ثبت شرکتها در قانون تجارت ایران محسوب می‌شود. موسسه‌ها برای هدف‌های غیر تجاری مانند فعالیت‌های علمی، فرهنگی، هنری، خدماتی، مشاوره‌ای، امور خیریه و... تشکیل می‌شوند.

ثبت شرکت هلدینگ

ثبت شرکت هلدینگ به ثبت شرکتی سهامی (سهامی خاص یا سهامی عام) گفته می‌شود که مسئولیت کنترل و مدیریت شرکت‌های زیر مجموعه‌ی خود را به صورت مستقیم بر عهده دارد. این اصطلاح عموماً برای شرکت‌هایی به کار می رود که کالا یا خدمت تولید نمی‌کنند، در عوض، هدف آن‌ها این است که با مالکیت سهام دیگر شرکت‌ها، گروهی از شرکت‌ها را تشکیل دهند.

ثبت شرکت نسبی

ثبت شرکت نسبی یکی از انواع ثبت شرکتها در قانون تجارت ایران می‌باشد که در حال حاضر منسوخ شده است! شرکت نسبی برای امور تجاری تحت نام مخصوص بین دو یا چند نفر تشکیل می‌شود. هر یک از شرکا به اندازه‌ی سرمایه‌ای که در شرکت دارد نسبت به قروض و تعهدات شرکت دارای مسئولیت می‌باشد.

ثبت شعبه شرکت خارجی در ایران

بنا بر قانون اجازه ثبت شعبه یا نمایندگی شرکت‌های خارجی، این شرکتها اگر در کشور محل ثبت خود، شرکت قانونی شناخته می‌شوند، مشروط به عمل متقابل از سوی کشور متبوع می‌توانند در زمینه‌هایی که توسط دولت جمهوری اسلامی ایران تعیین می‌شود در چهارچوب قوانین و مقررات کشور نسبت به ثبت شعبه یا نمایندگی خود اقدام نمایند.

ثبت شرکت مختلط غیر سهامی

ثبت شرکت مختلط غیر سهامی یکی از انواع ثبت شرکتها در قانون تجارت ایران می‌باشد که در حال حاضر منسوخ شده است! شرکت مختلط غیر سهامی شرکتی است که برای امور تجارتی در تحت اسم مخصوصی بین یک یا چند نفر شریک ضامن و یک یا چند نفر شریک با مسئولیت محدود بدون انتشار سهام تشکیل می‌شود.